Grudziądz
Drogowcy spotkali się w Grudziądzu
W Grudziądzu spotkali się przedstawiciele samorządów oraz firm odpowiedzialnych za przygotowanie i wdrażanie inwestycji drogowych na XVIII Zjeździe Drogowców Miejskich. Obrady oficjalnie otworzyli dziś, tj. 7 września Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz Czesław Wandzel, Przewodniczący Komisji Drogownictwa Miejskiego.
W obradach uczestniczy ok. 120 osób, na czele z Beatą Leszczyńską, zastępcą dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Infrastruktury, wiceprezydentem Markiem Sikorą i Sylwią Łazarczyk, dyrektorem Zarządu Dróg Miejskich.
- To dla nas zaszczyt, że możemy w Grudziądzu gościć przedstawicieli tak wielu samorządów i instytucji, fachowców w zakresie drogownictwa. Realizacja inwestycji drogowych nie jest łatwa, po przebrnięciu przez dokumentację i projekty, przychodzi czas na przetargi i wykonawstwo. Na tym etapie niestety największym problemem są roboty dodatkowe wynikające z braku inwentaryzacji infrastruktury i terminy. Jestem przekonany, że dzięki takim spotkaniom, jak to, możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które przyspieszą i usprawnią proces inwestycyjny – mówi prezydent Robert Malinowski.
Głównym celem XVIII Zjazdu, który zakończy się w piątek, 9 września, jest zorganizowanie szerokiego forum dla wymiany poglądów i doświadczeń oraz wyrażenia opinii dotyczących środowiska drogowców miejskich w sprawach bieżących i dalszego rozwoju branży.
- Najwięcej trudności samorządowcom i zarządcom dróg miejskich sprawia interpretacja przepisów prawa, więc zależy nam na tym by rozwiać jak najwięcej wątpliwości. Dzięki takim spotkaniom możemy również mówić o kryteriach podziału środków z subwencji ogólnej na inwestycje i remonty – powiedziała Beata Leszczyńska, zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Infrastruktury.
W programie Zjazdu zaplanowano dyskusję na temat problemów wynikających z braku pieniędzy na bieżące utrzymanie dróg oraz kierunków niezbędnych działań zapewniających właściwą eksploatację dróg w miastach.
- Zjazd przyniesie wymierne efekty, jeżeli uczestnicy reprezentujący poszczególne środowiska wezmą aktywny udział w rozmowach i przedstawią propozycje pozwalające przygotować skuteczne rozwiązania dla prawidłowego działania miejskiej sieci drogowej do czego będziemy ich zachęcać – dodał Czesław Wendzel, Przewodniczący Komisji Drogownictwa Miejskiego.
Prezentowane na Zjeździe referaty zaprezentują prawne, techniczne i ekonomiczne aspekty funkcjonowania drogownictwa miejskiego. Na temat grudziądzkich inwestycji drogowych będzie mówił Jarosław Murgała, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, natomiast Mariusz Szczubiał, Skarbnik Miasta skupi się na kwestiach finansowania dróg w miastach na prawach powiatu. Z kolei o budowie skomplikowanej infrastruktury drogowej na terenach zamkniętych i mocno zurbanizowanych na przykładzie Opola powie Piotr Rybczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. System wspomagania zarządzania drogami i ruchem drogowym w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego zaprezentuje dr Jacek Chmielewski z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Uczestnicy spotkania zapoznają się ponadto z nowoczesnymi technologiami w obsłudze Strefy Płatnego Parkowania oraz postępami prac na autostradzie A1. Będzie także mowa o reklamach świetlnych w otoczeniu dróg i problemach dróg publicznych w miastach małych i średnich.
- Spotkania „osób z branży” są zawsze niezwykle interesujące i efektywne, mamy bowiem możliwość porozmawiania o problemach, z którymi borykamy się na co dzień i wypracowania rozwiązań. Zjazdy odbywają się cyklicznie, co 2 lata, a ich założeniem jest działanie na rzecz drogownictwa miejskiego i wskazywanie na znaczenie, rolę i funkcję jakie pełni w procesie rozwoju każdego miasta oraz poprawy warunków życia mieszkańców – wyjaśniła Sylwia Łazarczyk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
W harmonogramie Zjazdu poza referatami znalazły się także prezentacje firm i banków związanych z obsługą infrastruktury drogowej oraz m.in. wyprawa na budowę autostrady A1 i zwiedzanie Grudziądza.
Warto dodać, że Komisja Drogownictwa Miejskiego rozpoczęła działalność w listopadzie 2009 r. w Katowicach. Reprezentuje drogowców miejskich i działa na rzecz tego środowiska m.in. opiniując rozwiązania w aktach prawnych i przepisach technicznych.
Przypomnijmy, honorowy patronat nad XVIII Zjazdem Drogowców Miejskich objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk i Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
Biuro Prezydenta
Data dodania 07 września 2011
Data edycji 07 września 2011