Grudziądz
Współpraca z chińskim Nanning
Po ponad 3 latach od rozpoczęcia rozmów o współpracy Grudziądz i chińskie Nanning podpiszą list o ustanowieniu partnerstwa miast. Dokument w imieniu samorządu sygnować będzie prezydent Robert Malinowski.
Oficjalna delegacja z naszego miasta wyjedzie do Chin 19 października, powrót zaplanowano na 26 października. Grudziądz reprezentować będą prezydent Robert Malinowski, Joanna John-Błażyńska, Prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego, Andrzej Witkowski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji, towarzyszyć im będzie również sinolog Jakub Głuchowski. Wyjazd zaplanowano w ramach projektu unijnego pn. „Grudziądz – miasto otwarte dla biznesu”.
- Pierwszy kontakt z miastem Nanning nawiązaliśmy pod koniec 2008 r. za pośrednictwem Konsula Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku oraz Konsula RP w Kantonie. Od tego momentu prowadziliśmy korespondencję, nasze miasto odwiedziła delegacja z Nanning, my gościliśmy również w Chinach. Ostatecznie zadecydowaliśmy o rozpoczęciu oficjalnej współpracy w ramach partnerstwa – mówi prezydent Robert Malinowski.
Podpisanie dokumentu znalazło się w harmonogramie wizyty delegacji w Nanning. Przedstawiciele Grudziądza będą również gościć na Targach Inwestycji i Handlu CHINA-ASEAN EXPO (Caexpo), które są sponsorowane przez departamenty handlowe Chin i 10 krajów należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. W Targach bierze udział ok. 4 tys. wystawców z całego świata. Dzięki wsparciu chińskiego rządu oraz państw ASEAN, ogromnemu rynkowi, ułatwieniom Strefy Wolnego Handlu (CAFTA), Wystawa CAEXPO staje się ważną platformą kooperacji w handlu, inwestycjach oraz sektorze turystyki, odgrywając jednocześnie zasadniczą rolę w promowaniu relacji biznesowych Chin.
Na mocy listu intencyjnego Grudziądz i Nanning zadeklarują wolę wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń oraz wzajemnej promocji swoich osiągnięć w dziedzinach, takich jak: gospodarka, handel, inwestycje, nauka i rozwój technologii.
Do tej pory dwa miasta z Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczęły współpracę z chińskimi partnerami: Toruń z Guilin, Bydgoszcz i Ningbo.
Przypomnijmy, Nanning jest stolicą Autonomicznego Regionu Guanxi Zhuang, posiada jurysdykcję nad 6 dzielnicami miejskimi, 6 okręgami otaczającymi miasto oraz 6 strefami rozwoju i liczy ok. 6,8 mln mieszkańców. Nanning dzięki doskonałej lokalizacji pomiędzy południowo-wschodnią Azją a południowo-zachodnimi Chinami oraz sąsiedztwu na wschodzie z Guangdong, Hong Kongiem i Mocao staje się ważnym centrum ekonomicznym wzdłuż wybrzeża Beibu Gulf. Od 2004 r. w tym mieście odbywają się Targi Chińsko-ASEAN-tyckie. Nanning włożyło również wiele wysiłku w budowanie „Zielonego Miasta Chin”, od 2007 r. wdrożono 213 inwestycji miejskich w zakresie: dróg, środowiska wodnego, szlaku punktów widowiskowych i kształtowania krajobrazu.
Biuro Prezydenta
Data dodania 17 października 2011