Grudziądz
Jubileusz Polskiego Związku Niewidomych
Polski Związek Niewidomych obchodzi 60-lecie działalności. Z okazji jubileuszu Zarząd Koła Powiatowego w Grudziądzu zorganizował dziś, tj. 19 października w Klubie Akcent konferencję, w której uczestniczył w imieniu Prezydenta Grudziądza wiceprezydent Przemysław Ślusarski.
Członkowie Związku oraz zaproszeni goście wysłuchali referatów pt. „Czy ślepota jest tragedią”, „Co zrobić, gdy stracimy wzrok” oraz „Kim jest osoba słabowidząca i jak sobie radzić z niedowidzeniem”. Ponadto zasłużonym działaczom oraz osobom wspierającym organizację podziękowano za dotychczasową współpracę wręczając odznaczenia związkowe. Na zakończenie swoje talenty artystyczne przedstawili najmłodsi wychowankowie PZN, a po występach odbył się pokaz sprzętu komputerowego z oprzyrządowaniem wykorzystywanym przez osoby niewidome. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
- Cieszę się, że w naszym mieście działa organizacja zrzeszająca osoby, dla których niepełnosprawność nie jest przeszkodą w rozwijaniu swoich uzdolnień i talentów. To stawiane sobie cele i wytrwałość w dążeniu do ich osiągnięcia stanowią o treści życia, jego sensie, jakości i szczęściu – mówił wiceprezydent Przemysław Ślusarski.
Przypomnijmy, we wrześniu br. nastąpiło uroczyste otwarcie Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej po gruntownym remoncie. Modernizacja ośrodka była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego m.in. na przystosowywanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniach wymieniono podłogi na antypoślizgowe z PCV, a także wykonano montaż systemu dźwiękowego dla niewidomych i oznaczono białą linią wejścia do ośrodka. Całość prac nadzorowała Aleksandra Szymczyk, kierownik oddziału. Większość czytelników, którzy korzystają z biblioteki jest członkami grudziądzkiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Mają oni do dyspozycji urządzenie zwane „czytakiem”, umożliwiające skorzystanie za pośrednictwem nagrania z 250 publikacji. Dodatkowo, raz w miesiącu pracownicy dowożą do domów książki czytelnikom chorym i niepełnosprawnym, którzy nie mogą osobiście odwiedzać biblioteki. Także w ramach działalności Filii nr 13 zorganizowano od 2007 r. Dyskusyjny Klub Książki Mówionej.
Biuro Prezydenta
Data dodania 19 października 2011
Data edycji 19 października 2011