Grudziądz
Kalendarz na 2012
Kalendarz na 2012 r., który wydał Urząd Miejski upamiętnia 490. rocznicę wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika „Traktatu o monetach” oraz 40-lecie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Wydawnictwo będzie można nabyć podczas Jarmarku św. Mikołaja oraz w Miejskim Punkcie Informacji Turystycznej.
W 2012 r. przypadają 2 ważne dla naszego miasta rocznice. Mikołaj Kopernik odwiedził Grudziądz 21 marca 1522 r. Podczas zjazdu stanów Prus Królewskich wygłosił publicznie traktat o monetach formułując 5 podstawowych postulatów, tzw. monetarnych. Kopernik opowiadał się m. in. za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie mianem polityki pieniężnej, została później bardziej rozwinięta i jest znana jako prawo Kopernika – Greshama, które dowodzi, że jeżeli na rynku istnieją równocześnie dwa rodzaje pieniądza równe pod względem prawnym, ale nierówne pod względem rzeczywistej wartości, „bardziej wartościowy” pieniądz będzie ściągany z rynku i gromadzony przez najsilniejszych, natomiast pieniądz „mniej wartościowy” wypychany na rynek i pozostanie w rękach najsłabszych graczy. W efekcie, w obiegu pozostaje głównie „mniej wartościowy” pieniądz, „bardziej wartościowy” staje się coraz mniej dostępny.
W przyszłym roku obchodzić będziemy również 40. rocznicę powstania Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. W momencie otwarcia oficjalna nazwa placówki powołanej w 1964 r. uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie brzmiała Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium. W Polsce istniał wówczas tylko jeden obiekt tego typu w Chorzowie. W 1968 r. z inicjatywy Jerzego Szwarca w Grudziądzu powstało Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, które rozpoczęło działalność astronomiczną, organizowało pierwsze w mieście Dni Astronomii mające na celu popularyzację sylwetki i działalności Mikołaja Kopernika. W tym samym roku Grudziądz był już miastem kopernikowskim. Decyzją Rady Kultury i Sztuki włączony został do Szlaku Kopernikowskiego i dołączył do takich miast jak: Toruń, Frombork, Kraków, Olsztyn i Lidzbark Warmiński. W styczniu 1971 r. zapadła decyzja o budowie planetarium i obserwatorium astronomicznego na gmachu ówczesnego Technikum Chemicznego i Elektrycznego. Oddanie PiOA do użytku nastąpiło w marcu 1972 r. Rocznie Planetarium w Grudziądzu odwiedza ok. 8 000 osób.
Warto dodać, że kalendarz wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy. Łączny koszt projektu i druku wyniósł 16 012 zł.
Biuro Prezydenta
Data dodania 01 grudnia 2011