Grudziądz
Koncepcja przedsięwzięcia Geotermia Grudziądz
W ramach opracowywania nowych możliwości wykorzystania źródeł wód solankowych powstała koncepcja modelu biznesowego dla przedsięwzięcia Geotermia Grudziądz. Kolejnym etapem będzie powołanie zespołu nadzorującego przebieg zadania oraz wdrożenie fazy przygotowawczej.
Założenia nowego projektu podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miejskim, 17 stycznia br., omówili: Mariusz Szczubiał, Skarbnik Miasta, Kacper Kozłowski, z firmy konsultingowej Investment Support oraz Marcin Ratajczyk, Prezes Geotermii Grudziądz.
W 1972 r. wykonano odwiert o charakterze badawczym do głębokości 3070 m, który pozwolił uzyskać wypływ ok. 20 m³/h solanki o temperaturze 44°C. Wody podziemne wykorzystywane obecnie przez Geotermię Grudziądz zostały skwalifikowane jako chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste i borowe o stężeniu 7,94%.
Geotermia świadczy usługi balneologiczne np. kąpiele solankowe, masaże lecznicze, a także oferuje kinezyterapię i fizykoterapię w oparciu o Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i Studio Sylwetki Fit-line. Spółka ma stały deficyt, dlatego rozpoczęto poszukiwania źródeł dofinansowania do rozbudowy obiektów. Geotermia aplikowała o środki w 2010 r. w konkursie: Działanie 6.2 - Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych, Oś priorytetowa 6 - Wsparcie rozwoju turystyki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Złożono w sumie 147 wniosków, na etapie oceny formalnej pozytywnie zweryfikowanych zostało 81, ocenę merytoryczną przeszło 54. Wsparcie otrzymało 10 projektów, grudziądzki znalazł się na 11 pozycji.
Prezydent Grudziądza Robert Malinowski biorąc pod uwagę możliwości finansowe miasta oraz potencjał rynku zlecił specjalistycznej firmie konsultingowej opracowanie koncepcji biznesowej dla nowego przedsięwzięcia wykorzystującego wody solankowe. Analiza zawiera m.in. syntezę czynników wewnętrznych, czyli tkwiących w samym przedsięwzięciu cechy stanu obecnego oraz zewnętrznych – szans i zagrożeń w jego otoczeniu. Firma przedstawiła 7 modeli biznesowych, 3 z nich zostały zarekomendowane do dalszych rozważań. Zakładany budżet projektu to kwota rzędu 76 – 84 mln zł.
- Najważniejsze przesłanki świadczące o konieczności wdrożenia nowego przedsięwzięcia to: nieprzystosowanie infrastruktury Geotermii Grudziądz do świadczenia usług rekreacyjnych w odpowiednim standardzie, brak bazy noclegowej i możliwości korzystania z basenów zewnętrznych. Z kolei złoża stanowią atrakcyjne aktywo, poza tym atutem jest lokalizacja obiektu w mieście oraz na mapie drogowej Polski. Jakość solanki gwarantuje brak konkurencji w rejonie od Torunia i Bydgoszczy po wybrzeże bałtyckie – mówi Kacper Kozłowski, z firmy Investment Support.
Z analizy dokumentów przedstawionych przez firmę i omówionych na posiedzeniu Komisji Budżetu i Polityki Gospodarczej Rady Miejskiej wynika, że rozbudowane przedsięwzięcie geotermalne, które obejmowałoby usługi balneologiczne, rekreacyjne oraz towarzyszące, np. noclegowe i konferencyjne ma szansę powodzenia biznesowego. Na podstawie wypracowanych i funkcjonujących na rynku wód termalnych rozwiązań konsultanci zarekomendowali dla nowego przedsięwzięcia następujący zakres: baseny solankowe, zakład balneologiczny, hotel o dwóch standardach – jedno- lub dwugwiazdkowy i czterogwiazdkowy wraz z pomieszczeniami konferencyjnymi i wellness&spa, a także plac dla camperów.
- Wszystkie te elementy powinnydziałać w oparciu o efekt synergii, bowiem świadczone usługi będą w pewnym sensie komplementarne i nie będą ze sobą konkurować. Z punktu widzenia potencjalnego inwestora, ale także samorządu takie rozwiązanie wyeliminuje część potencjalnych ryzyk. Należy pamiętać, że o sukcesie takiego projektu świadczy nie tyle faza budowy, co eksploatacji – powiedział Mariusz Szczubiał, Skarbnik Miasta.
W oparciu o przedstawioną koncepcję rozpoczną się kolejne prace związane z wdrożeniem przedsięwzięcia Geotermia Grudziądz. Nad ich przebiegiem będzie czuwał komitet sterujący, w skład którego wchodzą:
- Mariusz Szczubiał - Skarbnik Miasta – Przewodniczący Komitetu,
- Stanisław Zbrojkiewicz – przewodniczący Rady Nadzorczej Geotermii Grudziądz,
- Maciej Glamowski – przewodniczący Komisji Budżetu i Polityki Gospodarczej Rady Miejskiej,
- Beata Przybylska – Prezes Grudziądzkich Inwestycji Medycznych,
- Marian Lutoborski – kierownik Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego.
W skład zespołu wejdzie również Marcin Ratajczyk, kierownik Projektu, a także radca prawny.
- Przed nami bardzo istotny etap związany z przeprowadzeniem konsultacji i negocjacji. Ta faza potrwa kilka miesięcy, następnie powstanie harmonogram realizacji projektu i wówczas będziemy mogli przedstawić zakres planowanych inwestycji – wyjaśnia Marcin Ratajczyk.
Przypomnijmy, Geotermia Grudziądz Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w 2001 r. Rocznie korzysta z niej ok. 100 tys. osób.
Biuro Prezydenta
Data dodania 17 stycznia 2012