Grudziądz
Miasto wspiera niepełnosprawnych
Niepełnosprawni mieszkańcy Grudziądza od lat korzystają z transportu samochodowego organizowanego przez Urząd Miejski. Dzięki tej usłudze mogą bez przeszkód dotrzeć do miejsca pracy, szpitala, szkoły lub na rehabilitację.
Przewóz odbywa się specjalnie do tego przystosowanymi samochodami marki Volkswagen Transporter. Skorzystać z niego może każdy mieszkaniec Grudziądza posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne. Pierwszeństwo przysługuje osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, niewidomym bądź takim, z widoczną dysfunkcją kończyn dolnych. W imieniu Ratusza transportem zarządza Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. Przewozy są wykonywane od poniedziałku do piątku, w godz. 6.30-21.00 oraz w soboty i niedziele, w godz. 8.00-22.00.
- W 2010 r. do Szpitala trafiało miesięcznie ok. 480 zgłoszeń. Miesięcznie z tych usług korzysta średnio 1020 osób. Paliwo, wynagrodzenie pracowników i konserwacja pojazdów kosztowały miesięcznie Urząd Miejski blisko 14 tys. zł, natomiast wpływy z tytułu przewozów to kwota 4 tys. zł – mówi Beata Dąbrowska z Wydziału Spraw Społecznych.
Szczegółowe zasady dotyczące przewozu osób niepełnosprawnych oraz cennik opłat zawarte zostały w zarządzeniu nr 555/09 wydanym przez Prezydenta Grudziądza 11 grudnia 2009r.
Warto dodać, że mimo likwidacji Ośrodka Informacji Osób Niepełnosprawnych, która nastąpiła na początku tego roku, pracownicy Wydziału Spraw Społecznych nadal przyjmują w tym zakresie interesantów. Na miejscu informują o ulgach i uprawnieniach przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz o możliwościach skorzystania z dofinansowań i refundacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach:
1. udzielanych przez Wydział dofinansowań do:
- likwidacji barier,
- zakup sprzętu rehabilitacyjnego,
- zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych;
2. zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej:
- refundacja składek na ubezpieczenie społeczne dla osób niepełnosprawnych prowadzących własną działalność gospodarczą,
- przyznanie środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej,
- dofinansowania dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne;
3. programów realizowanych przez PFRON np. STUDENT II, Komputer dla Homera, PEGAZ.
Biuro Prezydenta
Data dodania 13 stycznia 2011