Grudziądz
Przedsiębiorcy wrócili z misji gospodarczej do Chin
Regionalna misja gospodarcza do Chin zorganizowana dla przedsiębiorców z branży spożywczej w ramach projektu unijnego, którego partnerami są miasta Grudziądz, Bydgoszcz i Toruń oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego zakończyła się 17 maja.
Przedstawiciele 9 regionalnych firm wzięli udział w targach SIAL China, jednej z najpoważniejszych imprez wystawienniczych w branży żywnościowej na świecie. Tegoroczna edycja targów zgromadziła 2400 wystawców z 90 krajów, którzy prezentowali się w 8 halach tematycznych. Odwiedziło je łącznie 45 000 profesjonalistów z branży. Przedsiębiorcy obejrzeli stoiska targowe potencjalnych partnerów azjatyckich i z reszty świata oraz odbyli pierwsze z dwóch spotkań matchmakingowych zorganizowanych przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Szanghaju. Drugie zorganizowane zostało w Hefei w prowincji Anhui. W czasie całego pobytu realizowane były również wizyty studyjne w firmach, sklepach, wolnej strefie handlu oraz sieciach dystrybucyjnych w Szanghaju. Przedstawiciele samorządu oraz przedsiębiorcy mieli także okazję uczestnictwa w warsztatach szkoleniowych, których tematyka dotyczyła kwestii formalno-prawnych związanych z wejściem polskich firm na chiński rynek.
Grudziądzki biznes na misji reprezentowały firmy: Wisła, Nestor oraz JAGR, natomiast samorząd Katarzyna Kustosz - Burnac z Urzędu Miejskiego, której rolą było wsparcie działań firm oraz promocja potencjału gospodarczego miasta.
- Udział w misji dał naszej firmie pewien obraz chińskiego rynku, tego co można tu zdziałać, a co może się nie udać. Przede wszystkim nawiązaliśmy kilka interesujących i obiecujących kontaktów, które mogą czymś zaowocować w przyszłości. Teraz przed nami sporo pracy, by te kontakty dobrze wykorzystać, bo przekonaliśmy się że w Chinach biznesu nie robi się od razu - mówi Paweł Nowogórski, doradca klienta w firmie Nestor.
A tak wyjazd na misję podsumowuje Tomasz Lisewski, dyrektor sprzedaży w firmie Wisła: „Chińczycy są zainteresowani importowanymi wyrobami z czekolady oraz słodyczami, i to jest dobra wiadomość dla naszej firmy. Jestem bardzo zadowolony, że dzięki wsparciu miasta mogłem rozpoznać temat wejścia z wyrobami naszej firmy na azjatycki rynek. Moje spotkania zarówno na targach, jak i podczas sesji matchmakingowych z przedsiębiorcami chińskimi oceniam jako udane. Zdobyłem nowe doświadczenia i kontakty, których nie da się zdobyć będąc tu na miejscu. Teraz muszę przedyskutować wszystkie możliwości z szefostwem firmy i być może pociągniemy kilka tematów, tak by udało się pohandlować na tamtym rynku”.
W wyjeździe uczestniczył również Rafał Wesołowski dyrektor sprzedaży firmy JAGR: „Przed wyjazdem miałem świadomość możliwości i ograniczeń na rynku azjatyckim dla firm z naszego sektora, bo nie była to nasza pierwsza wizyta w Chinach. Największą korzyścią udziału w misji jest nawiązanie nowych, ciekawych kontaktów głównie podczas wizyt studyjnych i warsztatu szkoleniowego. Szanghaj to specyficzny rynek zbytu, oparty nie tylko na Chińczykach, ale też na przyjezdnych z innych stron świata, myślę że to daje nam pewne możliwości, ale jest za wcześnie żeby dyskutować o szczegółach”.
Przypomnijmy,przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu „Promocja gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego poprzez zagraniczne misje gospodarcze oraz udział w targach o charakterze międzynarodowym poza granicami kraju” i jest finansowane w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013. Wszystkie koszty udziału firm w misji finansowane były ze środków unijnych oraz budżetów miast, z których pochodzi lub jest powiązany przedsiębiorca.
Biuro Prezydenta
Data dodania 20 maja 2014