Grudziądz
90-lecie Oficerskiej Szkoły Lotnictwa
Oficerska Szkoła Lotnictwa, która miała swój początek w Grudziądzu świętuje w tym roku jubileusz 90-lecia działalności. Z tej okazji, 10 kwietnia, odbędą się uroczystości patriotyczne oraz bieg.
W ramach obchodów jubileuszu 90-lecia „Szkoły Orląt” zaplanowano „Sztafety Lotniczych Pokoleń”, które odbędą się w Dęblinie, Grudziądzu, Toruniu, Warszawie, Warce i ponownie w Dęblinie. W naszym mieście uroczystości rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 11.15 na terenie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. W wydarzeniu obok Rektora - Komendanta Uczelni gen. bryg. pil. dr hab. Jana Rajchela wezmą udział m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz gen. bryg. pil. kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Ponadto zaplanowano bieg na dystansie 8 km. Biuro Zawodów znajdować się będzie w Biurze Przepustek Wojskowych Zakładów Uzbrojenia przy ul. Parkowej 42. Start o godz. 12.00 spod Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. Uczestnicy pobiegną przez Park Miejski, a następnie ul. Narutowicza, Chełmińską, Brzeźną przez Bramę Wodną, ul. Spichrzową na Rynek, gdzie pod pomnikiem Żołnierza Polskiego zostaną złożone kwiaty. Powrót tą samą trasą pod pomnik „Dla upamiętnienia czynów bohaterskich Lotników” przy WZU.
Przypomnijmy, „Szkoła Orląt” utworzona została w listopadzie 1925 r. w naszym mieście, jako Oficerska Szkoła Lotnictwa (OSL), która kształcić miała, na dwuletnim kursie, kandydatów na pilotów i obserwatorów. Jej głównym celem było fachowe przygotowanie oficerów kadry lotniczej. Placówkę 14 kwietnia 1927 r. przeniesiono do Dęblina. W 1928 r. zmieniono nazwę szkoły na Szkołę Podchorążych Lotnictwa.
Po wojnie, w nowych warunkach, uczelnia reaktywowała działalność wiosną 1945 r. jako Wojskowa Szkoła Pilotów w Dęblinie. W latach 1947-1968 funkcjonowała pod nazwą Oficerska Szkoła Lotnicza. Tytuł wyższej uczelni OSL otrzymała 1 stycznia 1968 r., to spowodowało zmianę nazwy na Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą (WOSL). Od tego czasu kształcono pilotów z cenzusem inżyniera.
Rozporządzeniem Rady Ministrów Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza od 1 października 1994 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Aktualnie w WSOSP, na czterech kierunkach w ramach dwóch wydziałów prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz studium oficerskie dla absolwentów uczelni cywilnych. Uczelnia kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych na kierunkach „Lotnictwo i kosmonautyka”, „Nawigacja” i „Logistyka”. Studenci cywilni uczą się również na kierunku „Bezpieczeństwo Narodowe”. Podchorążowie i studenci cywilni spełniający wymagania kwalifikacyjne i legitymujący się odpowiednim stanem zdrowia szkolą się w specjalności „pilot” w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego, który wzbogacił się w ostatnim roku o 4 fabrycznie nowe statki powietrzne (1 samolot dwusilnikowy i 3 śmigłowce). Zakres certyfikowanych szkoleń prowadzonych w ośrodku na samolotach i śmigłowcach plasuje go na 1. miejscu w Polsce. Kolejnym certyfikowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego ośrodkiem w Uczelni jest Ośrodek Szkolenia Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Uczelnia posiada również certyfikowany Ośrodek Szkolenia Mechaników Lotniczych. Niezmiernie ważnym elementem składowym Uczelni jest Ośrodek Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego (OSzP TZKOP), który ma zapewnić właściwy proces szkolenia Wysuniętych Nawigatorów Naprowadzania Lotnictwa zgodnie z obowiązującymi standardami NATO oraz szkolenie personelu latającego wykonującego zadania bezpośredniego wsparcia lotniczego (Close Air Support - CAS).
Więcej informacji na stronie: www.wsosp.pl.
Biuro Prezydenta
Data dodania 02 kwietnia 2015