Grudziądz
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia działają 55 lat
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia funkcjonują w naszym mieście już 55 lat. Z tej okazji 11 kwietnia br. w godz. 10.00-15.00 zaplanowano „Dzień otwarty”.
Program:
- prezentacje Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. i Wyższej Szkoły Lotniczej Sił Powietrznych,
- wystawa Wyższej Szkoły Lotniczej Sił Powietrznych,
- wystawa Wojskowych Zakładów Uzbrojenia,
- wystawa sprzętu remontowanego i modernizowanego w WZU,
- prezentacja sprzętu wojskowego,
- prezentacja samolotu LiM 2 - nr fabryczny płatowca 1B001-07, rok wejścia do służby 1954, który jest jednym z najstarszych, zachowanych tego typu samolotów. Został wyprodukowany w 1954 r. w WSK Mielec i odrestaurowany w WZU,
- występy dzieci i młodzieży z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego,
- licytacje i zabawy dla najmłodszych,
- loteria fantowa,
- pokaz ratownictwa medycznego oraz podstawowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy,
- wystawa Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego „Za wolność Naszą i Waszą Lotnicy Polscy w obronie Wielkiej Brytanii”,
- ekspozycja plenerowa Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun” - „Szara piechota”.
Przypomnijmy, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. zostały założone w 1960 r., jednak pierwsze obiekty znajdujące się na ich terenie powstały w roku 1913. W owym czasie Niemcy wybudowali tutaj lotnisko wraz z całą infrastrukturą. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu szkoły lotnicze szkolące pilotów, w tym, w latach 1925-1927, Dęblińska „Szkoła Orląt”.
WZU działają na międzynarodowym rynku jako specjalistyczny zakład rakietowej techniki obronnej. Specjalizacja dotyczy modernizacji i remontów przeciwlotniczych zestawów rakietowych ze szczególnym naciskiem na systemy radiolokacyjne wstępnego wykrywania, naprowadzania, systemów optoelektronicznych oraz własnej produkcji systemów identyfikacji. Odbiorcami usług i wyrobów Spółki są Wojsko Polskie oraz armie krajów Europy, Azji i Afryki. Od 1992 r. Spółka zajmuje się gruntowną modernizacją i udoskonaleniem techniczno-taktycznym uzbrojenia rakietowego we własnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym. Potwierdzeniem najwyższej jakości rozwiązań stosowanych przez Spółkę jest uzyskanie certyfikatu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdzającego interoperacyjność z systemem identyfikacji NATO, dający zestawom rakietowym zmodernizowanym przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia pełną wiarygodność do wspólnych działań w systemach obrony przeciwlotniczej NATO. W 2014 r. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. podpisały List Intencyjny z Raytheon Company w zakresie współpracy przemysłowej mającej na celu wsparcie zakupu Systemu Obrony Rakietowej oraz Powietrznej Średniego Zasięgu „Wisła”. Również w ubiegłym roku MBDA i Thales podpisały dwa listy intencyjne z WZU. Umowy dotyczą realizacji Zestawów Rakietowej Obrony Powietrznej „Wisła”. Od stycznia br. WZU są członkiem „Association of the United States Army”, co umożliwia wsparcie projektów dla Armii USA, z którymi Spółka kilkukrotnie wystąpiła na wystawach organizowanych przez AUSA w Waszyngtonie oraz Huntsville mieście, w którym narodziła się technologia opanowania kosmosu przez USA pod kierownictwem Wernhera von Brauna.
Biuro Prezydenta
Data dodania 03 kwietnia 2015