Grudziądz
Prezydenci o sporcie i finansach
Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki, Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oraz zastępca Prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz uczestniczyli w Konwencie Prezydentów największych miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Włodarze spotkali się w Bydgoszczy w piątek, 11 lutego, by rozmawiać o wspieraniu sportu przez samorządy, podpisali również wspólne stanowisko dotyczące klasyfikacji tytułów dłużnych w budżetach gmin.
Tematem wiodącym Konwentu było dofinansowanie sportu kwalifikowanego i młodzieżowego przez samorządy oraz rozwiązania formalno-prawne dla tego typu pomocy.
- W Grudziądzu działa kilkanaście klubów i stowarzyszeń sportowych, zasady udzielania wsparcia określiliśmy w regulaminie konkursów z zakresu pożytku publicznego. Bierzemy pod uwagę m.in. osiągnięcia sportowców, widowiskowość dyscypliny oraz prawidłowość rozliczenia dotacji finansowej – powiedział prezydent Robert Malinowski.
Prezydenci jednoznacznie wskazali, że najważniejsze jest określenie granicy udziału miasta w finansowaniu sportu. Wiadomo, że bez takiego wsparcia drużyny i zawodnicy się nie utrzymają. Podkreślono jednocześnie niezwykle ważną rolę sportu w promocji miast
i regionu.
W drugiej części spotkania dyskutowano o rozporządzeniu Ministra Finansów, w którym rozszerzono katalog tytułów dłużnych o umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym i inne zobowiązania o terminie zapłaty dłuższym niż rok. Zadaniem Prezydentów takie rozwiązanie wpłynie na zahamowanie rozwoju jednostek samorządu terytorialnego i niechęć do podejmowania działań na rzecz PPP.
W liście adresowanym do Premiera czytamy m.in.: „Pragniemy zwrócić uwagę Pana Ministra na fakt, iż w obecnych warunkach legislacyjnych ponad 80% dochodów samorządów przeznaczone jest na finansowanie obligatoryjnych zadań bieżących. Samo utrzymanie oświaty generuje deficyt w wysokości ponad 30% dochodów otrzymywanych w formie subwencji oświatowej. Na samorządy nakładanych jest coraz więcej zadań z zakresu pomocy społecznej, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska. Powoduje to brak możliwości wypracowania nadwyżki operacyjnej będącej źródłem finansowania obsługi zadłużenia i inwestycji. W tej sytuacji kredyty, pożyczki, wykup wierzytelności, umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym są niezbędne dla rozwoju naszych miast.”
Spotkanie zakończyło się wizytą na obiekcie Zawiszy.
Biuro Prezydenta
Data dodania 14 lutego 2011
Data edycji 14 lutego 2011