Grudziądz
Spotkanie w Owczarkach
Kolejne spotkanie Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego z mieszkańcami odbyło się wczoraj, tj. 15 lutego w Owczarkach.
Najwięcej pytań dotyczyło planu remontu dróg oraz montażu oświetlenia w tej części miasta, grudziądzanie poruszyli również kwestię opłat adiacenckich i terenów zalewowych.
Tę ostatnią sprawę wiceprezydent Marek Sikora wyjaśniał mieszkańcom już w październiku 2010 r., na specjalny spotkaniu zorganizowanym w Owczarkach. Poinformowano, że Urząd Miejski zlecił Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie przygotowanie „Analizy przejścia wód powodziowych przez dolinę rzeki Osy w Rejonie Grudziądza”, by uaktualnić dane w opracowywanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Grudziądza. Teren Owczarek nie jest wskazany do zalania, obszar przylegający do rzeki Osy jest potencjalnie zagrożony w związku z naturalnym ukształtowaniem terenu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Owczarki, zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej z 3 grudnia 1997 r., obowiązuje zakaz zabudowy jedynie na części terenów rolnych położonych wzdłuż rzeki Osy. Władze samorządowe nie zamierzają zmieniać tego planu, a powstaje jedynie nowe studium, w którym zawarta jest polityka przestrzenna gminy.
Z kolei uchwała zmieniająca wysokość opłaty adiacenckiej została podjęta przez Radę Miejską w grudniu 2009 r. Zgodnie z przyjętymi zapisami stawka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości związanej z budową infrastruktury technicznej wynosi 0 % i 15% różnicy między wartością nieruchomości przed dokonanym podziałem, a jej wartością po dokonanym podziale.
- Prawo nie działa wstecz, zatem nie możemy zwolnić z tej opłaty osób, które obejmowała poprzednia uchwała z wyższymi stawkami. Jednak umożliwiamy złożenie wniosku o zaniechanie pobierania opłaty tym mieszkańcom, którzy przedstawią zaświadczenie o niskich dochodach – mówił prezydent Robert Malinowski.
Prezydent omówił także zasady, którymi kieruje się ustalając harmonogram modernizacji dróg. W pierwszej kolejności przeprowadzane są remonty tych ulic, gdzie miasto pozyskało dofinansowanie zewnętrzne, brana jest także pod uwagę przepustowość.
- W Owczarkach planujemy w tym roku rozpocząć remont ul. Paderewskiego, pozostałe drogi podlegają pod tzw. bieżące utrzymanie, czyli są kilka razy do roku wyrównywane, jeżeli posiadamy destrukt bitumiczny, częściowo je utwardzamy. Największym problemem jest brak kanalizacji deszczowej, a na kompleksową modernizację nie mamy w tej chwili środków – wyjaśniała Sylwia Łazarczyk, dyrektor ZDM.
Mieszkańcy pytali również Prezydenta o możliwość bezpośredniego połączenia autobusowego z Owczarek do Szpitala. Linia nr 15 obsługiwała tę trasę, jednak przeprowadzone badania napełnień pasażerskich wykazały znikome zainteresowanie mieszkańców i ze względów ekonomicznych z niej zrezygnowano. Pasażerowie z tej dzielnicy mogą dojechać do lecznicy autobusem nr 3, a następnie przesiąść się do 18.
Włodarz zapewnił, że szkoła podstawowa w Owczarkach zostanie ujęta w planie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Projekt będzie realizowany tak długo, jak będą na ten cel środki. Zostanie także zainstalowany próg zwalniający przy szkole, jeżeli będzie taka możliwość.
Przypomnijmy, spotkania Prezydenta z mieszkańcami odbyły się już w SP nr 15 na ul. Bydgoskiej, ZSO nr 5 na osiedlu Lotnisko, ZSO nr 3 na Strzemięcinie, SP nr 18 w Tarpnie oraz SP nr 4 w Owczarkach, kolejne planowane są w czwartek, 17 lutego w Gim. nr 1 w Mniszku, a także 21 lutego w ZSR w Tuszewie i 22 lutego ZSO nr 2 na Rządzu.
Biuro Prezydenta
Data dodania 16 lutego 2011