Grudziądz
Operacja z echonawigacją w Grudziądzu
W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, we wrześniu, w ramach I Edukacyjnego Spotkania Kardiochirurgicznego KARDIOREGIONALIA GRUDZIĄDZ 2015, przeprowadzono operację pokazową z użyciem jedynego w Polsce systemu echonawigacji.
Tematem przewodnim spotkania była nowa strategia w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych u chorych z migotaniem przedsionków i przeciwskazaniami do stosowania doustnej antykoagulacji. Przeprowadzono także operację pokazową zamknięcia uszka lewego przedsionka z użyciem urządzenia do precyzyjnego obrazowania tkanek o nazwie EchoNavigator.
- Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce, który posiada taki system. Sprzęt zapewnia doskonałą wizualizację anatomii, dzięki czemu możliwe jest postawienie trafniejszej diagnozy i dobór odpowiedniego sposobu leczenia. Od marca br. przeprowadziliśmy 25 takich zabiegów i wszystkie zakończyły się powodzeniem - mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego.
System EchoNavigator automatycznie łączy funkcje obrazowania echo TEE i RTG w czasie rzeczywistym, co umożliwia intuicyjne i szybsze prowadzenie przyrządów w objętości 3D. Prosta komunikacja i zrozumienie między echokardiografistą i kardiochirurgiem lub kardiologiem interwencyjnym, którzy tworzą Heart Team, podczas przeprowadzania zabiegu, są niezbędne do uzgodnienia sposobu jego wykonania. Dzięki skróceniu czasu zabiegu Szpital jest w stanie wykonać je u większej ilości pacjentów. To szczególnie ważne, ze względu na fakt, że częstotliwość występowania migotania przedsionków rośnie z wiekiem, tym samym zwiększa się również ryzyko wystąpienia udaru.
- Procedurę zamknięcia uszka lewego przedsionka stosujemy u pacjentów z przeciwskazaniami do doustnej koagulacji, bądź w przypadku kiedy takie leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. System echonawigacji wykorzystujemy właśnie podczas takich zabiegów, ale także przy innych procedurach np. zamykaniu ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy wszczepieniu stentgraftu do aorty. Zabiegi wykonywane przy pomocy echonawigacji są jeszcze bardziej bezpiecznie dla pacjenta i dają ogromną satysfakcję operatorowi - mówi lek med. Wojciech Ogorzeja, Ordynator Oddziału Kardiochirurgii w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.
Udar mózgu jest nadal pierwszą w Polsce przyczyną inwalidztwa i trzecią w kolejności przyczyną zgonów. Najczęstszym ich powodem są skrzepliny, które gromadzą się zwykle w uszku lewego przedsionka. W 2011 r. z powodu udarów w Polsce było hospitalizowanych 93 tys. pacjentów.
Biuro Prezydenta
Data dodania 05 października 2015