Grudziądz
20-lecie Straży Miejskiej
Straż Miejska w Grudziądzu obchodzi 20-lecie istnienia. Uroczystości związane z jubileuszem zorganizowano w Klubie Akcent, w minioną sobotę, 26 lutego.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Janusz Dzięcioł, poseł na Sejm RP, Mariola Sokołowska, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Grudziądza, naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego, prezesi spółek komunalnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, wojska, straży pożarnej i policji, a także założyciele i byli komendanci tej formacji w naszym mieście. W gronie uczestników znaleźli się również „szefowie” municypalnych z innych miast regionu wraz z Wiceprefektem Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych.
Początek uroczystości uświetnił występ zespołów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. Po nim, Jan Przeczewski, Komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu, przedstawił historię jednostki oraz jej dotychczasowe osiągnięcia i plany na przyszłość.
W związku z jubileuszem prezydent Robert Malinowski wyróżnił Henryka Januszewskiego, Mirosława Kekenmajstra, Włodzimierza Fede, Mieczysława Otolskiego oraz Mirosława Prusakowskiego za wieloletnią, zaangażowaną i nienaganną pracę w Straży Miejskiej. Pierwszych dwóch funkcjonariuszy przepracowało w mundurze 20 lat, a pozostali 19 lat. Ponadto przyznał awanse na stanowisko starszego inspektora Dorocie Mendat, Arkadiuszowi Chojnackiemu i Maciejowi Buczkowskiemu oraz nagrodę pieniężną starszemu inspektorowi Krzysztofowi Sieg i starszemu strażnikowi Adamowi Marks. Obaj uczestniczyli we współzawodnictwie o tytuł „Strażnika Roku 2010”, gdzie zajęli drugie i trzecie miejsce.
- Służba w Straży Miejskiej jest wymagającą i odpowiedzialną pracą na rzecz lokalnej społeczności. To niezwykle budujące, że mieszkańcy darzą funkcjonariuszy coraz większym zaufaniem. W ciągu 20 lat dbania o porządek i bezpieczeństwo w Grudziądzu Straż Miejska stała się w pełni profesjonalną formacją niosącą pomoc grudziądzanom w wielu trudnych sytuacjach. Istotnym elementem Waszej działalności jest współpraca z innymi służbami. Wierzę, że nadal będzie utrzymana na bardzo wysokim poziomie, co przyniesie wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta – mówił prezydent Robert Malinowski.
Słowa podziękowania skierował także komendant Jan Przeczewski. Trafiły one na ręce osób zaangażowanych w tworzenie i rozwój Straży Miejskiej w Grudziądzu tj.: Andrzeja Wiśniewskiego, Andrzeja Guzowskiego, Renaty Rybczyńskiej, Grzegorza Czepka, Jerzego Haziaka i Romana Kozłowskiego. Otrzymali je również: Mariola Sokołowska, Zbigniew Klucznik, Dariusza Draspa i Stanisława Jabłoński. Pomagali oni w tworzeniu programów profilaktycznych przyczyniających się do poprawy poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców. W szczególny sposób wyróżniono też Mirosława Elszkowskiego, Komendanta Miejskiego Policji, Konrada Przybylaka, Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej, Grzegorza Mosiołka, Dowódcę Garnizonu Grudziądz, Janusza Olszewskiego, Komendanta Placówki Żandarmerii Wojskowej oraz Marka Staszczyka, Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. Podziękowano im za współpracę, życzliwość i okazaną pomoc w kontaktach zmierzających do poprawy stanu porządku publicznego w Grudziądzu.
20 lecie Straży Miejskiej
Przypomnijmy, w Grudziądzu Straż Miejską powołano 1 marca 1991 r. Na początku służbę pełniło 10 strażników, a dziś stan grudziądzkiej jednostki to 54 funkcjonariuszy. Straż Miejska, oprócz patrolowania ulic, prowadzi działania prewencyjne ukierunkowane na edukację, do których należą programy: „Bezpieczne dzieciństwo”, „Odpowiedzialność nieletnich za popełniane czyny karalne”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Agresja i przemoc w szkole”, „Uzależnieniom NIE”, „Bezpieczny Internet” czy „Czy psy muszą gryźć”. W ramach projektu pn. „ Moja karta rowerowa, czyli jak zdać egzamin na kartę rowerową” tylko w 2009 r. do egzaminu przystąpiło 609 uczniów. W 2010 r. municypalni wygłosili 203 prelekcje w 33 szkołach, odwiedzili także 15 przedszkoli. Funkcjonariusze prowadzą również kursy samoobrony dla pań, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponadto, ze strażnikami można się spotkać podczas comiesięcznych dyżurów organizowanych w Komendzie Straży Miejskiej oraz stałych posterunkach dzielnicowych.
Biuro Prezydenta
Data dodania 28 lutego 2011
Data edycji 28 lutego 2011