Grudziądz
Informatyzacja Szpitala w Grudziądzu
Konferencja poświęcona procesowi informatyzacji Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu odbyła się wczoraj, tj. 7 marca br. W spotkaniu udział wziął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dorota Jakuta, prezydent Robert Malinowski, wiceprezydent Przemysław Ślusarski, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Beata Przybylska.
- Celem dzisiejszego spotkania jest ukazanie tego, co do tej pory udało się zrealizować w Szpitalu. Każdy posiada swój własny pomysł na tego typu obiekt i podąża obraną drogą do sukcesu, jednak chciałbym, aby przykład Grudziądza wzmocnił i przyspieszył proces informatyzacji szpitali w całym Województwie Kujawsko-Pomorskim – mówił Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego.
Grudziądzka lecznica wyposażona jest w nowoczesny system monitoringu wizyjnego. Obiekt dysponuje 300 kamerami, w tym kamerami IP megapixelowymi oraz wandaloodpornymi kamerami video BCS. Pod stałą obserwacją są parkingi, wejścia i wyjścia do poszczególnych budynków, windy, a także chorzy przebywający na sali kardiologicznej. Zdalny dostęp do informacji poprzez WWW posiadają służby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkie materiały podlegają 2-tygodniowej archiwizacji. W skład funkcjonującej w Szpitalu sieci teletransmisyjnej wchodzi m. in. 15 km kabla światłowodowego, 300 komputerów, 4 nowoczesne centrale telefoniczne, 60 terminali oraz 150 tabletów medycznych umożliwiających odczyt danych.
Przypomnijmy, w lutym br. uruchomiony został elektroniczny zintegrowany system znakowania pacjentów. Chorzy przyjmowani na oddział otrzymują plastikową opaskę z kodem kreskowym. Dane personalne oraz wyniki badań odczytuje lekarz przy pomocy specjalnego czytnika.
Wdrożony system spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, ponieważ działa w oparciu o 2 serwerownie, na które zapisywane są informacje. Każda operacja jest logowana, co daje możliwość bieżącego monitorowania wprowadzanych zmian. Dodatkowo, sieć eliminuje działania prowadzone w tzw. szarej strefie. Realizowane są wyłącznie badania zlecone przez lekarzy.
Warto dodać, że od września 2010 r. Szpital nie prowadzi papierowej dokumentacji pacjentów zlikwidowanej na rzecz elektronicznej, która jest wiarygodniejsza w postępowaniach administracyjnych, bardziej czytelna i kompletna. Ponadto, nowy system jest energooszczędny i mobilny, gdyż potrzebne dane można odczytać z każdego terminalu, na który zaloguje się uprawniona osoba. Wdrażanie nowoczesnego systemu informatyzacji trwało 4 lata. Koszt inwestycji wynosi ok. 12 mln zł.
Biuro Prezydenta
Data dodania 08 marca 2011
Data edycji 08 marca 2011