Grudziądz
Czuwają nad bezpieczeństwem
Ponad 25 kamer rozmieszczonych w różnych częściach Grudziądza pracuje na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Obraz z tych urządzeń obserwują 24 godz. na dobę pracownicy miejskiego monitoringu.
Oko kamery podgląda m.in. ul. Gdyńską, ul. Toruńską, skrzyżowanie ulic Sienkiewicza i Mickiewicza, Plac Niepodległości, Rynek, Błonia Nadwiślańskie, Al. 23 Stycznia, ulice Spichrzową i Ratuszową, ul. Narutowicza, ul. Rybacką, skrzyżowanie ulic Legionów i Powstańców Wielkopolskich, ul. Hallera, ul. Pruszyńskiego oraz Ogród Botaniczny, Park Miejski i Górę Zamkową. Dodatkowo „Wielki Brat” czuwa także w szkołach i przedszkolach, a z jego „usług” korzystają również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, w sumie 26 kamer.
- Dzięki tego typu urządzeniom udało się już wykryć kilku sprawców poważnych przestępstw i aktów wandalizmu. Często zdarza się, że sama obecność kamery działa odstraszająco. W efekcie, na grudziądzkich ulicach jest bezpieczniej, co podkreślają komendanci policji i straży miejskiej na zwoływanych przeze mnie spotkaniach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku - mówił prezydent Robert Malinowski.
Warto dodać, że grudziądzki samorząd planuje dalszą rozbudowę monitoringu. Zadanie to zapisano m.in. w projekcie pn. „Rozbudowa systemu monitoringu w Grudziądzu- etap: Monitoring Starego Miasta” stanowiącym załącznik do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Grudziądza na lata 2009-2015. Szacowany koszt inwestycji, to 300 tys. zł, z czego 210 tys. pochodziłoby z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Biuro Prezydenta
Data dodania 14 marca 2011