Grudziądz
Ostrzeżenie przed pigułką gwałtu
Podczas spotkań z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych funkcjonariuszki Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej ostrzegają przed tzw. pigułką gwałtu.
Przypomnijmy, pod potoczną nazwą „pigułka gwałtu” kryje się szereg substancji psychoaktywnych, z których najczęściej spotyka się ketaminę, flunitrazepam oraz GHB i jego strukturalny analog GBL. Wszystkie zaliczane są do szerszej kategorii tzw. narkotyków klubowych, obok np. LSD. Najczęściej stosowanym narkotykiem jest GHB, tj. kwas gamma-hydroksymasłowy mający na celu odurzenie potencjalnej ofiary. Może występować w postaci tabletek, proszku czy płynu. Oprawcy wrzucają taki środek do drinków, napojów pozostawionych przez kobiety na stołach lub przy barze. Substancja rozpuszcza się w wodzie, alkoholu oraz sokach. Nie pozostawia żadnego smaku ani zapachu, dlatego jest tak trudna do wykrycia bez użycia specjalnych testerów.
GHB wywołuje senność oraz kilkugodzinną amnezję, zaczyna działać już po kilku minutach. Osoba, która zażyła pigułkę gwałtu, nie jest w stanie obronić się przed oprawcą, „leje się przez ręce” i sprawia wrażenie bardzo pijanej. Oszołomionej ofierze często kradnie się np. kartę bankomatową, uzyskuje od niej PIN, po czym podejmuje pieniądze z rachunku bankowego. Ofiara zwykle nie pamięta zdarzenia, przez co zatrzymanie sprawców jest bardzo trudne.
Funkcjonariuszki podczas zajęć wyjaśniają działanie GHB, zasady, których należy przestrzegać, aby nie stać się jej ofiarą, omawiają sposoby zachowania się w sytuacji zagrożenia, a także obalają mity dotyczące jej stosowania. Przekonują także, że najlepszym sposobem na uniknięcie takiego zdarzenia jest zdrowy rozsądek i zachowanie zasad ostrożności.
Biuro Prezydenta
Data dodania 30 maja 2016