Grudziądz
Rozmawiali o kobietach w izolacji
Przez dwa dni w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu kilkudziesięciu funkcjonariuszy służby więziennej, urzędników oraz naukowców brało udział w wykładach, prezentacjach i dyskusjach dotyczących osadzonych kobiet i oddziałów specjalistycznych.
4-5 listopada odbywało się XII Ogólnopolskie Seminarium Naukowe z cyklu „Kobieta w izolacji. Pluralizm specjalistycznych oddziaływań penitencjarnych, ich społeczny sens, współczesne formy i przyszłe wyzwania”. Podczas dwudniowego seminarium odbyły się liczne prelekcje i spotkania, na których rozmawiano o bezpieczeństwie osadzonych kobiet, wsparciu osób uzależnionych, oddziałach specjalistycznych czy o pomocy dla skazanych matek. Prezentowano m.in. działalność oddziału dla osadzonych z zaburzeniami psychicznymi, Domu dla Matki i Dziecka przy Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu oraz oddziału dla uzależnionych od alkoholu.
„Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu jest ośrodkiem badawczym dla wielu naukowców. Rocznie kilkudziesięciu naukowców bada u nas skazanych. Są to zarówno studenci, którzy piszą prace licencjackie, magisterskie, ale u nas powstają również prace doktorskie i habilitacyjne.” – mówi rzecznik prasowy Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu por. Elżbieta Kamińska.
Jedną z prelegentek była prof. dr hab. Barbara Toroń-Fórmanek z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej wykład nosił tytuł „Pluralizm kulturowy a sytuacja społeczna kobiet w izolacji. Paradygmaty-Strategie-Dylematy.
„2800 kobiet było przebadanych w jednym czasie, w ubiegłym roku i badaliśmy poczucie bezpieczeństwa kobiet przebywających w izolacji penitencjarnej i tam około 78 procent odpowiedziało, że czuje się bezpiecznie.” – mówi Pani Barbara Toroń-Fórmanek.
Dwudniowe seminarium odbyło się w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu po raz dwunasty. Wybrano taki temat spotkania ze względu na obchodzoną w tym roku rocznicę powstania oddziałów specjalistycznych grudziądzkiego więzienia.
Urząd Miejski w Grudziądzu reprezentowali: Prezydent Maciej Glamowski, Sekretarz Andrzej Cherek oraz Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Ewa Niewiadomska-Roman.
Patronat honorowy nad seminarium objął Minister Sprawiedliwości, Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 06 listopada 2019