Grudziądz
Mieszkańcy świętują Odzyskanie Niepodległości!
Jak co roku grudziądzanie uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Wydarzenia na grudziądzkim Rynku 11 listopada, poprzedzały spotkania, koncerty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Konkurs pieśni patriotycznej „Śpiewam dla Polski” rozpoczął obchody święta Niepodległości w naszym mieście już w czwartek. W Centrum Kultury Teatr rywalizowało blisko pięćdziesięciu uczestników grudziądzkich szkół. Pierwsze miejsce miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Zuzanna Feldman ze Szkoły Podstawowej Nr 12. Natomiast ze szkół średnich zwyciężył Kacper Szmelkowski z II Liceum Ogólnokształcącego.
"Śpiewam dla Polski"
W czwartek wspólne świętowanie rozpoczęli członkowie Stowarzyszenia Klubu Seniora „Żyjemy marzeniami”. Była to pierwsza uroczystość nowo powstałego stowarzyszenia. Przy wspólnej kawie, w rodzinnej atmosferze śpiewali pieśni, słuchali występów solistów a na koniec wysłuchali wykładu historycznego Radnego Łukasza Piaseckiego.
Stowarzyszenie "Żyjemy marzeniami"
Piątek rozpoczął się uroczyście w wielu szkołach, w których uczniowie przygotowali apel poświęcony obchodom 11 listopada. Następnie wspólnie z władzami miasta kilkaset uczniów szkół podstawowych, średnich i przedszkoli zaśpiewało cztery zwrotki hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11.11.
Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Jest to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
Szkoła dla hymnu
Niedzielny wieczór umiliło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez prezydenta miasta, samorządowców, harcerzy i mieszkańców Grudziądza. Muzeum im. W. Łęgi wypełniały kolejne zwrotki takich pieśni jak „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Piosenkom towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
Uroczystości w dzień 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości poprzedziła Msza Święta odprawiona w Bazylice Kolegiackiej pod przewodnictwem ks. infułata Tadeusza Nowickiego. Główne wydarzenia miały miejsce na Rynku, gdzie obecni byli m.in. Senator Elekt Ryszard Bober, Poseł na Sejm RP Tomasz Szymański, Prezydent Maciej Glamowski, Wiceprezydent Szymon Gurbin, Radni Rady Miejskiej na czele z Przewodniczącym Łukaszem Kowarowskim, Sekretarz Miasta Andrzej Cherek oraz przedstawiciele wojska, służb mundurowych, instytucji, placówek oświatowych, lokalni samorządowcy, weterani, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego miasta.
„Jedenastego listopada odwołujemy się pamięcią do wydarzeń, które przywołały nasz kraj z niebytu do życia. Właśnie dziś przypominamy sobie, że tę wartość, jaką jest polskość, polska kultura, można przechować w sercach wspólnoty nawet przez bardzo długi i bardzo trudny czas. Przypominamy sobie również, że tę wartość, jaką jest polska państwowość, można bardzo łatwo stracić, roztrwonić, przegrać. Mamy dziś radosne święto odzyskania niepodległości, warto jednak pielęgnować w sobie refleksję o tym, że nic, nawet te najważniejsze sprawy, które wydają się nam trwałe i oczywiste, nie są dane raz na zawsze. Biało-czerwona flaga, pod którą wszyscy stoimy, powinna mieć moc łączenia wszystkich odcieni naszej różnorodności. Mamy tak wiele barw naszego piękna i naszej wrażliwości. Mamy wiele poglądów i racji. Jednak powinniśmy potrafić przynieść tę swoją różnorodność, aby pod łopoczącą biało-czerwoną stanąć razem, w poczuciu polskiej wspólnoty.” - nawoływał w swoim przemówieniu Prezydent Maciej Glamowski.
101 lat "Niepodległej"
Dzień Otwarty Cytadeli był uzupełnieniem patriotycznego apelu na Rynku Głównym. Z okazji obchodów Odzyskania Niepodległości można było zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca, m.in. suchą fosę, Bastion III czy koronę Wielkiego Magazynu. Swoje stanowiska promocyjne wystawiły służby mundurowe oraz zaprzyjaźnione zakłady przemysłu zbrojeniowego. Z historią miasta i Cytadeli zapoznawali przewodnicy z Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno – Edukacyjnego Rawelin.
Cytadela 11.11.2019
11 listopada udostępniono także Muzeum Fort Wielka Księża Góra. Podczas imprezy zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć w zakamarki zespołu fortecznego oraz mogli przejechać się pojazdami militarnymi. Po zwiedzaniu z przewodnikiem można było ogrzać się przy ognisku. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem członków Stowarzyszenia Fort WKG.
Fort Wielka Księża Góra 11.11.2019
Beata Adwent
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 11 listopada 2019