Grudziądz
Publikacja na setną rocznicę
Obok wielu wydarzeń kulturalnych, upamiętniających 100. Rocznicę Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej, powstała publikacja wydana specjalnie na tę okazję. W czwartek, po uroczystych obchodach, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie odebrać wydawnictwo w Informacji Turystycznej. Natomiast w piątek - w Muzeum.
Z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza i regionu do Wolnej Polski, Urząd Miejski w Grudziądzu we współpracy z gminami powiatu grudziądzkiego i Starostwem Powiatowym wydał publikację „1920 – 2020. 100 lat regionu grudziądzkiego w Niepodległej”. Autorzy książeczki w sposób usystematyzowany przedstawili dążenia Polaków żyjących pod pruskim zaborem do odrodzenia Rzeczypospolitej, a po zakończeniu I Wojny Światowej – do przyłączenia Pomorza do Polski. W Grudziądzu, Łasinie, w Radzyniu Chełmińskim i w każdej większej miejscowości powiatu grudziądzkiego radośnie celebrowano wkroczenie Wojska Polskiego. W publikacji znajdują się szczegółowe opisy tych wydarzeń, wzbogacone archiwalnymi fotografiami z tamtego okresu.
Do przejęcia Pomorza, w tym i Grudziądza, została wyznaczona Dywizja Strzelców Pomorskich. Dnia 17 stycznia 1920 roku pułki dywizji przekroczyły linię demarkacyjną pod Gniewkowem. Grudziądzki i Toruński Pułk Strzelców, idąc w pierwszym rzucie dywizji, stoczyły kilka drobnych potyczek z cofającymi się oddziałami Grenzschutzu. Dzień po rozpoczęciu operacji oddziały polskie zajęły Toruń. Następnie ruszyły w kierunku Chełmna i Grudziądza – fragment publikacji „1920 – 2020. 100 lat regionu grudziądzkiego w Niepodległej”.
Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana 23 stycznia w Informacji Turystycznej, tuż po obchodach patriotycznych na Rynku, oraz 24 stycznia od 17.00 w Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi, podczas otwarcia wystawy „Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”.
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 22 stycznia 2020