Grudziądz
Sto lat Wolnego Regionu Grudziądzkiego
– Jestem naprawdę dumny, że Grudziądz jest gospodarzem tych uroczystości upamiętniających powrót całego naszego regionu w granice państwa polskiego. Dokładnie 100 lat temu przez ten rynek przemaszerowało polskie wojsko. Błękitna armia generała Hallera przyniosła nam biało-czerwoną flagę. Nie było wystrzałów, walk i ofiar. Ten ostatni akord zaprowadzania nowego ładu na mapie Europy udręczonej wielką wojną odbył się pokojowo, ma mocy podpisanych traktatów – mówił w trakcie uroczystości Prezydent Maciej Glamowski
Przez cały tydzień odbywają się wydarzenia w ramach setnej rocznicy powrotu do Macierzy, jednak główne uroczystości, upamiętniające wydarzenia z 23 stycznia 1920 roku, miały miejsce dzisiaj. Rozpoczęła je Msza św. z asystą honorową Wojska Polskiego w Bazylice pw. Św. Mikołaja z udziałem Księdza Biskupa Diecezji Toruńskiej Józefa Szamockiego.
– Historia była długa i trudno, kształtowana jednak przez pokolenia, ale zwycięska. A Grudziądz należy także do tych świetlanych miejsc naszej Ojczyzny, gdzie dusza słowiańska wciąż żywa była – mówił podczas kazania biskup toruński Józef Szamocki.
Następnie zebrani goście, a wśród nich m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Remlau, ks. biskup Józef Szamocki, parlamentarzyści, radni sejmiku wojewódzkiego i Rady Miejskiej oraz grupy rekonstrukcyjne, poczty sztandarowe, Wojskowa Asysta Honorowa, dzieci, młodzież oraz mieszkańcy, w towarzystwie Orkiestry Wojskowej z Torunia, wzięli udział w Błękitnym Przemarszu. Trasa przemarszu rozpoczynała się przy pomniku gen. Hallera i Hallerczyków pod Starostwem Powiatowym, aby kolejno przejść obok pomnika Wiktora Kulerskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, kończąc na Rynku Głównym. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski postanowił nie ograniczać się tylko i wyłącznie do obchodów grudziądzkich, gdyż wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin także włączyli się do uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy powrotu Grudziądza i regionu do Macierzy. Uczniowie z Grudziądza i pobliskich gmin, a także mieszkańcy i zgromadzeni goście, mieli ubrane błękitne czapki, a w rękach trzymali błękitne balony oraz biało-czerwone i błękitne flagi. Tłumy ludzi przeszły ulicami Grudziądza.
Ważną część obchodów na Rynku stanowiła inscenizacja wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku. Generał Józef Haller – odgrywany przez Sławomira Jodełkę – dokonał symbolicznego zerwania czarnej wstęgi z Pomnika Żołnierza Polskiego na znak odzyskania niepodległości przez Grudziądz. W rekonstrukcji historycznej wzięło udział 50 rekonstruktorów, z takich miast jak Chełmno, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Gdańsk, Radom i Iłża koło Radomia.
Po inscenizacji odbyła się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym, podczas której podpisano Deklarację wdzięczności Ojcom Niepodległości Regionu Grudziądzkiego. Deklaracja powstała w celu uczczenia odzyskania niepodległości przez Grudziądz i pobliskie gminy. Dokument podpisali: Prezydent Grudziądza – Maciej Glamowski, Starosta Powiatu Grudziądzkiego – Adam Olejnik, Burmistrz Łasina – Rafał Kobylski, Burmistrz Radzynia Chełmińskiego – Krzysztof Chodubski, Wójt Gminy Grudziądz – Andrzej Rodziewicz , Wójt Gminy Gruta – Waldemar Kurkowski, Wójt Gminy Rogóźno – Krzysztof Polesiak oraz Wójt Gminy Święcie nad Osą – Ireneusz Maj. Akt podpisania deklaracji zakończyło wypuszczenie 300 błękitnych balonów.
– Jubileusz setnej rocznicy powrotu naszych ziem do Wolnej Polski jest okazją do wyrażenia naszej wdzięczności wobec wszystkich tych pokoleń naszych przodków, które swą codzienną pracą rąk i umysłów, przywiązaniem do wartości patriotycznych, a często też ofiarą najcenniejszą życia i zdrowia, pozwoli nam dziś cieszyć się wolną Ojczyzną – napisał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki w liście do Prezydenta Grudziądza i Starosty Powiatu.
Na zakończenie czwartkowych oficjalnych obchodów 100. Rocznicy Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej zaplanowany jest koncert na dwa fortepiany w wykonaniu braci Godzińskich. Bracia Arkadiusz i Sebastian wykonają utwory Fryderyka Chopina, Siergieja Rachmaninowa, Oliviera Messiaen oraz Maurice’go Ravel.
Obchody 100. Rocznicy Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej
fot. Mateusz Malewski
Partnerem wydarzeń jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 23 stycznia 2020
Data edycji 14 kwietnia 2020