Grudziądz
Ludwik Rydygier upamiętniony w Senacie
Prezydent Maciej Glamowski oraz Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Michał Czepek na zaproszenie Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz senatora Ryszarda Bobera uczestniczył w uroczystościach w Senacie poświęconych chirurgowi Ludwikowi Rydygierowi. Obrady Senatu 1 lipca rozpoczęło jednomyślne podjęcie uchwały upamiętniającej postać wybitnego chirurga.
– Z racji mojego zawodu Ludwik Rydygier to osoba szczególnie mi bliska. Cieszę się, że udało się doprowadzić w Senacie do pokazania wystawy poświęconej temu jednemu z dwóch najwybitniejszych obok Jana Mikulicza-Radeckiego polskich chirurgów – mówił marszałek Tomasz Grodzki na otwarciu wystawy upamiętniającej życie i dokonania znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego.
– Niewielu polskich lekarzy zapisało się na kartach historii jako aktywni uczestnicy na rzecz rozwoju medycyny na świcie. Historia życia i pracy profesora Ludwika Rydygiera choć niewątpliwie powinna być powodem do dumy dla nas Polaków, wciąż jest mało znana w naszym społeczeństwie. Jestem przekonany, że podjęta dziś jednomyślnie uchwała senatu upamiętniająca tę postać oraz otwierana dzisiaj wystawa przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o Ludwiku Rydygierze – podkreślał w trakcie uroczystości senator Ryszard Bober inicjator uchwały.
Ludwik Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Przeprowadził pionierską resekcję żołądka, opracował nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego czy usuwania gruczolaka gruczołu krokowego. Urodził się w Dusocinie pod Grudziądzem.
Jak przypomniał prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Marek Jackowski, Ludwikowi Rydygierowi udało się połączyć chirurgów wszystkich 3 zaborów i organizować wspólne zjazdy.
Wystawę „Ludwik Rydygier (1850–1920) – życie i działalność” przygotowała z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Książnica Kopernikańska w Toruniu. Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego.
Beata Adwent
Rzecznik Prasowy
Data dodania 02 lipca 2020