oprzyrządowanie do samochodu
Kategoria dofinansowania ze środków PFRON
Wiek 16 - 17 lat , 18 - 24 lata , 25 lat , 26 i więcej lat
Stopień niepełnosprawności Znaczny * , Umiarkowany **
Przyczyna niepełnosprawności Narząd słuchu lub mowy
Osoba posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane z powodu dysfunkcji narządu słuchu może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” – moduł I obszar A zadanie 4.
W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna posiada orzeczenie wydane z innego powodu niż dysfunkcja narządu słuchu może ubiegać się o dofinansowanie jeżeli przedłoży zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę potwierdzające ubytek słuchu powyżej 70 decybeli.
Oprzyrządowanie samochodu to dostosowane do indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności wyposażenie/technologie, sprzęty i urządzenia, montowane fabrycznie lub dodatkowo w samochodzie, a także inne np. mobilne sprzęty i urządzenia (a także technologie i oprogramowanie), które umożliwiają użytkowanie samochodu przez osobę niepełnosprawną z dysfunkcją słuchu, w tym wspomagające poprawną komunikację z osobą niesłyszącą (komunikatory, tablet ze specjalnym oprogramowaniem), sygnalizatory i aplikacje, z wyłączeniem aparatów słuchowych.
Dotyczy osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o:
- zakwalifikowaniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub całkowitej niezdolności do pracy, lub
- zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, wydanym przed dniem 1 stycznia 1998 r., lub
- stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydanym przed dniem 1 stycznia 1998 r., którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Dla mieszkańców Grudziądza dofinansowania przyznaje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, ul. Ratuszowa 1, tel. 56 45 10 374, 56 45 10 308.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie PFRON.
Podstawa prawna: pilotażowy program „Aktywny samorząd” stanowiący załącznik do Uchwały nr 11/2018 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 10 grudnia 2018 r.