uprawnienia z ustawy "za życiem"
Kategoria "za życiem"
Wiek 0 - 15 lat , 16 - 17 lat
Stopień niepełnosprawności Znaczny *
Przyczyna niepełnosprawności Narząd wzroku , Narząd słuchu lub mowy , Narząd ruchu , Inne
Dziecko posiadające zaświadczenie o stwierdzeniu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, ma prawo do:
- zaopatrzenia w wyroby medyczne do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych, według wskazań medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania i w ilości wskazanej przez osobę uprawnioną do wystawienia zlecenia. Wykaz wyrobów medycznych dostępny tutaj,
- korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Świadczenia powinny być udzielone z dniu zgłoszenia. W przypadku gdy nie jest to możliwe świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia,
- korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez skierowania od lekarza ubezpieczenia społecznego.
Zaświadczenie o stwierdzeniu u dziecka ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, pediatrii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.
Podstawa prawna: art. 47 ust. 1a, art. 47c ust. 1 pkt 2, ust. 3 i 4 oraz art. 57 ust. 1 i 2 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2561 z późn.zm.).
Uprawnienia przysługują na podstawie zaświadczenia o stwierdzeniu u dziecka ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu – uprawnienia niezależne od posiadania przez dziecko orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.