podróż koleją
Kategoria udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Wiek 0 - 15 lat , 16 - 17 lat , 18 - 24 lata , 25 lat , 26 i więcej lat
Stopień niepełnosprawności Znaczny * , Umiarkowany ** , Lekki ***
Przyczyna niepełnosprawności Narząd wzroku , Narząd słuchu lub mowy , Narząd ruchu , Inne
Osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej podczas korzystania z transportu kolejowego mają prawo do:
- dokonywania rezerwacji oraz zakupu biletów bez dodatkowych opłat - możliwość nabycia biletu na przejazd (w przypadku braku ważnego biletu) podczas kontroli dokumentów przewozu bez konieczności wcześniejszego zgłaszania się u konduktora oraz uiszczania opłaty za wydanie biletu w pociągu,
- nieodpłatnej pomoc przy poruszaniu się po stacji kolejowej – dotyczy stacji, na których obecny jest personel. Lista dworców PKP, na których świadczona jest pomoc dostępna tutaj,
- nieodpłatnej pomocy w pociągu oraz podczas wsiadania i wysiadania z pociągu.
O potrzebie skorzystania z pomocy osoba niepełnosprawna powinna poinformować przewoźnika przynajmniej na 48 godzin zanim pomoc będzie potrzebna.
Osoba niepełnosprawna lub osoba o ograniczonej sprawności ruchowej to każda osoba, której możliwość poruszania się jest ograniczona podczas korzystania z transportu na skutek jakiejkolwiek niesprawności fizycznej (zmysłowej lub ruchowej, trwałej lub przejściowej), upośledzenia lub niesprawności umysłowej, lub każdej innej przyczyny niepełnosprawności, lub na skutek wieku, i której sytuacja wymaga specjalnej uwagi oraz dostosowania usług dostępnych dla wszystkich pasażerów do szczególnych potrzeb takiej osoby.
Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe do przewoźników dostępne są na stronach internetowych:
Podstawa prawna: Rozporządzenie Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym (Dz. U. L 315 z dnia 3 grudnia 2007 r.).