1. Grudziądzki Festiwal Teatrów Ulicznych MASKA
Data od 2025-07-25 do 2025-07-27
Godzina zgodnie z harmonogramem
Miejsce zgodnie z harmonogramem
Kategoria Wydarzenie
Organizator CK Teatr
Od 25 do 27 lipca (piątek-niedziela) nasze miasto zamieni się w wielką, otwartą scenę. Po raz pierwszy odbędzie się Grudziądzki Festiwal Teatrów Ulicznych MASKA. Wstęp wolny.


W ciągu trzech festiwalowych dni mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zobaczyć widowiskowe spektakle teatrów ulicznych z różnych zakątków Polski – w tym Olsztyńskiego Teatru Głuchych, Teatru Fuzja z Poznania, a także występy naszych lokalnych artystów.
Festiwalowi będą towarzyszyć liczne warsztaty – teatralne, plastyczne, iluzjonistyczne – animacje, pokazy ogniowe i kreatywne działania z udziałem dzieci i młodzieży. Przestrzeń miejska stanie się tłem i scenografią do wspólnego tworzenia – zaprosimy uczestników między innymi do odkrywania magicznych grudziądzkich podwórek.
Wydarzenia rozgrywać się będą w wielu miejscach starówki: na Rynku, deptaku przy ul. Mickiewicza, Błoniach Nadwiślańskich, Scenie Wajdy i innych, często zaskakujących lokalizacjach.
PIĄTEK 25 lipca
„Moje ręce krzyczą” Teatru Głuchych z Olsztyna Performans w PJM z tłumaczeniem na polski język foniczny. „Moje ręce krzyczą” to ważny głos środowiska osób g/Głuchych, to swego rodzaju performans/manifest wykonywany przez osoby Głuche w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na żywo na foniczny język polski.
Powstał na podstawie 15 wywiadów/ rozmów przeprowadzonych z osobami czującymi przynależność do środowiska i kultury g/Głuchych- były to osoby g/Głuche, słabosłyszące, z aparatami słuchowymi, z implantami ślimakowymi, z rodzin Głuchych, z rodzin słyszących oraz CODA (Child/Children of Deaf Adults). W spektaklu poruszane są m.in. kwestie takie jak: tematy bliskie życiu i codziennemu funkcjonowaniu osób g/Głuchych we własnym środowisku bez dźwięku i problemach wynikających z przymusu odnalezienia się w świecie z dźwiękiem; bogactwo Polskiego Języka Migowego i jego możliwości performatywne; różne formy twórczości osób g/Głuchych.
W swojej początkowej, premierowej fazie projekt był realizowany w ramach dyplomu Natalii Świniarskiej na studiach pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w kooperacji z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Promotorką projektu dyplomowego, który był zalążkiem spektaklu była Justyna Sobczyk z Teatru 21.
SOBOTA 26 lipca
„Blackout” Teatru Fuzja z Poznania & Fire-Show Teatru Nam-Tara Teatr na Walizkach z Wrocławia, Teatr Lalek Weneckich oraz występy clownów i iluzjonistów.
NIEDZIELA 27 lipca
Spacer po Teatrze i nie tylko...
Wykład o historii tego magicznego miejsca, opowieść o możliwościach architektonicznych budynku i rozmowa o ułatwieniach dostępu.
Później wspólna podróż po naszym pięknym, magicznym Grudziądzu w poszukiwaniu śladów kultury na przestrzeni stuleci. Wyprawa zakończy się na Scenie Wajdy, gdzie czekać będzie niespodzianka.
Emilia Augustynowicz
Urząd Miejski w Grudziądzu