Karcer "30 lat jarocińskich festiwali"
Data od 2011-10-07 do 2011-10-07
Kategoria Koncerty
Organizator CK Teatr
Koncert zespołu Karcer i wystawa: "30 lat jarocińskich festiwali", Klub AKCENT, 07.10.2011 r., godz. 19:30, bilety: 20 zł (Support Redaial)
Karcer - legendarna formacja polskiej sceny punk rockowej. Zespół powstał w 1982 roku w Słupsku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Krzysztofa "Fermenta" Żeromskiego, basisty Piotra Dudzińskiego oraz perkusisty Jarosława Jodłowskiego. Przez lata zespół ewoluował, wydając kilka albumów, za każdym razem przekonując fanów, że ciągle jest w doskonałej formie. Obecnie Karcer to aktywnie koncertujący kwartet, który promuje najnowszą płytę "Wariaci i geniusze".
Skład:
Krzysztof Żeromski -git., voc.,
Robert Kowalczyk "Broda" - gitara
Adam Lao- bas,
Daniel Łukasik "Czasza" - perkusja,
„30 lat jarocińskich festiwali” - ekspozycja plenerowa, która składa się z 16 czterościennych, wolnostojących modułów. Każdy z nich przedstawia kolejną edycję festiwalu, począwszy od I Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji, aż do roku 1994, kiedy zawieszono organizowanie imprezy. Ostatni moduł zawiera dokumentację festiwalu po jego reaktywacji w 2005 r. Premiera wystawy miała miejsce na jarocińskim rynku podczas jubileuszowej edycji "Jarocin Festiwal" w lipcu 2010 r.
Na wystawę składają się plakaty promujące imprezę, fragmenty folderów festiwalowych, karnety oraz pamiątkowe znaczki towarzyszące festiwalowi. Ważne miejsce zajmują informacje o organizatorach poszczególnych edycji, wykazy zespołów występujących na scenie oraz zestawienia nazw kapel dopuszczonych do konkursu przez jury. Warstwę informacyjną wzbogacają fragmenty relacji zamieszczanych na łamach prasy codziennej oraz periodyków branżowych. Wszystkie moduły podświetlone są od wewnątrz, dzięki czemu wystawę oglądać można również po zmierzchu. Największą atrakcją są jednak fotografie. Archiwalne zdjęcia autorstwa Michała Wasążnika czy Jacka Awakumowskiego oraz fotografików wywodzących się z Jarocina pomogą przenieść się w czasy PRL-u i przypomnieć tamte klimaty. Starannie dobrane, mają pokazać nie tylko scenę festiwalową i jej bohaterów, ale również oddać atmosferę imprezy. Stąd zdjęcia z pola namiotowego, koncertów organizowanych spontanicznie na rynku i ulicach miasta oraz dokumentujące różnorodne przejawy aktywności gości i organizatorów festiwali np. wybory miss pola namiotowego.
Wystawa „30 lat jarocińskich festiwali” jest elementem projektu Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Koszty jej powstania zostały pokryte ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a także z dotacji z gminy Jarocin i samorządu województwa wielkopolskiego. W stworzeniu wystawy pomagały także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Spichlerz Polskiego Rocka to nazwa projektu realizowanego przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, którego celem jest stworzenie w Jarocinie miejsc prezentujących ponad pięćdziesięcioletnią historię polskiego rocka. Wystawa Spichlerz Polskiego Rocka w znacznej części będzie miała charakter multimedialny. Ekspozycja nie ograniczy się jedynie do budynku spichlerza. Jej elementy znajdą się również w przestrzeni miasta, w miejscach związanych z historią jarocińskich festiwali – na ścianach ośrodka kultury, amfiteatru i na stadionie miejskim.
Leszek Gnoiński – współautor scenariusza wystawy Spichlerz Polskiego Rocka:
To powinno być miejsce, gdzie nie będzie się tylko patrzyło w przeszłość. Spichlerz powinien pokazywać to, co było, ale i to, co jest. Tak, jak festiwal w Jarocinie kreował nowe trendy, nową muzykę, tak tutaj powinno być miejsce dla ludzi, którzy coś nowego tworzą. Proponuję zrezygnować ze słowa muzeum, tylko zająć się definicją słowa spichlerz.
Robert Jarosz - współautor scenariusza wystawy Spichlerz Polskiego Rocka:
Spichlerz to miejsce, które coś gromadzi. Gdzieś w tle pobrzmiewa i pobrzmiewać będzie to przeklęte słowo muzeum. Tego się nie uniknie. Natomiast Spichlerz ma zgromadzić pewną wiedzę, robić dokumentację, udostępniać ją. Jednak, jak wszystkie żywe muzea, musi wyprodukować tę wiedzę. To wszystko musi zostać zrobione bardzo atrakcyjnie wizualnie.
Robert Kaźmierczak
Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie
Muzeum Regionalne w Jarocinie