przejazdy PKP i PKS
Kategoria przejazdy środkami transportu publicznego
Wiek 16 - 17 lat , 18 - 24 lata , 25 lat , 26 i więcej lat
Stopień niepełnosprawności Znaczny *
Przyczyna niepełnosprawności Narząd słuchu lub mowy , Narząd ruchu , Inne
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji (z wyjątkiem osób niewidomych uznanych za niezdolne do samodzielnej egzystencji) uprawnione są do ulgi:
- 49 % przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2 w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych,
- 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2 w pociągach innych niż osobowe oraz autobusowego w komunikacji innej niż zwykła, na podstawie biletów jednorazowych.
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji to:
- osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji albo
- osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności bądź
- inwalidzi I grupy, jeżeli orzeczenie o zaliczeniu do I grupy nie utraciło mocy.
Podstawa prawna: art. 4 ust. 1 i 2 w związku z art. 1a ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 295 z późn. zm.).
Przewodnik lub opiekun (jedna osoba pełnoletnia) towarzyszący w podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji uprawniony jest do ulgi 95% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2 oraz autobusowego na podstawie biletów jednorazowych.
Podstawa prawna: art. 2 ust. 3 w związku z art. 1a ust. 1, ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 295 z późn. zm.).
Wykaz dokumentów poświadczających uprawnienie do korzystania z ulgi dostępny tutaj.